PROGRAM PROFILAKTYKI PSA

Odrobaczanie:

Pierwsze odrobaczenie szczeniąt przeprowadzamy w wieku 4-5 tyg., następne w wieku 6-7 tyg. Kolejne co miesiąc do ukończenia 6 miesięcy życia.
Po ukończeniu pół roku przez psa odrobaczanie zalecamy co 3-4miesiące.

Szczepienia:

6-8 tydzień życia szczepienie na nosówkę i parwowirozę
9-12 tydzień życia szczepienie na nosówkę, parwowirozę i chorobę Rubartha
>12 tygodnia życia szczepienie na nosówkę, parwowirozę, chorobę Rubartha oraz parainfluenzę
15-16 tydzień szczepienie na wściekliznę
Szczeniakom bez ukończonych szczepień nie zaleca się wychodzenia na dwór i kontaktu z innymi zwierzętami, szczególnie z tymi o nieznanym pochodzeniu i bez przeprowadzanej profilaktyki.

Sczepienia przypominające przeprowadzamy 12 miesiecy od poprzedniego szczepienia.
Szczepienia na wściekliznę są obowiązkowe, w związku z czym szczepimy psa raz w roku.
Właściciel psa zostaje poinformowany o możliwości wystąpienia wstrząsu poszczepiennego. Wstrząs może wystąpić po każdym rodzaju szczepienia i w każdym wieku zwierzęcia. Objawy tj. utrata przytomności, zaburzenia oddychania, biegunka, wymioty, świąd i obrzęk pyska a czasami całego ciała powinny być powodem niezwłocznego powrotu właściciela z psem do przychodni. Pamiętajmy, że wstrząs jest zagrożeniem życia dla naszego pupila.

Żywienie :

<6 miesięcy życia 3-4 posiłki dziennie 6-12 miesięcy życia 2 posiłki dziennie >12 miesięcy życia 1 posiłek dziennie
Karmy podajemy odpowiednie dla wieku, rasy i zapotrzebowania fizycznego. Uwagę zwracamy na etykietę karmy oraz jej skład.
Wodę podajemy bez ograniczeń.

Psom nie podajemy: słodyczy, czekolady, cukru, ksylitolu, cytrusów, kości (szczególnie drobiowych), potraw ze stołu, rzeczy przyprawionych, awokado, winogrona, rodzynek, cebuli, czosnku, poru, orzechów makadamia, mleka i przetworów mlecznych, ciasta drożdżowego, pestek, surowych jaj, wędlin ze sklepu.
Psom nie podajemy bez konsultacji z lekarzem weterynarii żadnych leków – większość leków przeciwbólowych zawierających w składzie paracetamol czy ibuprofen są toksyczne dla psa i mogą spowodować niewydolność wielonarządową.

Zaleca się regularne oczyszczanie okolicy oczu oraz kanałów słuchowych preparatami dostosowanymi dla naszych pupili. W celu ograniczenia odkładania kamienia nazębnego u psów z zębami stałymi zaleca się stosowania odpowiednich środków m.in. pasty dla psów, płyny do wody, algi do jedzenia, gryzaki. Kąpiele w razie potrzeby w szamponach przeznaczonych dla naszych podopiecznych.