PROGRAM PROFILAKTYKI KOTA

Odrobaczanie:

Kocięta odrobaczamy po raz pierwszy w wieku 6-7 tyg. Kolejne odrobaczania podajemy co miesiąc do ukończenia 6 miesiąca życia kociaka. Powyżej 6 miesiąca zalecamy odrobaczanie co 3-4miesiące zarówno kota wychodzącego jak i niewychodzącego.

Szczepienia:

Koty niewychodzące:
8-12 tydzień życia szczepienie na koci katar i panleukopenię
12-15 tydzień życia koci katar i panleukopenię (ewentualnie chlamydioza)
Szczepienie przypominające po roku.

Koty wychodzące:
9-12 tydzień życia szczepienie na koci katar i panleukopenię
12-15 tydzień życia koci katar i panleukopenię oraz wirus białaczki kociej (zalecane wcześniej wykonanie testu na obecność FelV, dostępny w przychodni, wynik w ciągu 5min )
15-18 tydzień życia białaczka kocia
>18-21 tygodnia życia szczepienie na wściekliznę
W przypadku kotów szczepienie przeciwko wściekliźnie nie jest obowiązkowe. Jednak kiedy nasz kot wychodzi, ze względu na zagrożenie życia człowieka zalecamy szczepienie przeciw wściekliźnie raz na 2 lata.

Żywienie:

<6 miesięcy życia 3-4 posiłki dziennie >6 miesięcy życia 2 posiłki dziennie
Karmy podajemy odpowiednie dla wieku, rasy i zapotrzebowania fizycznego. Uwagę zwracamy na etykietę karmy oraz jej skład.
Wodę podajemy bez ograniczeń.
Pamiętajmy o stosowaniu pasty odkłaczającej raz w tygodniu, która ułatwia usuwanie włosów z przewodu pokarmowego naszego kota. Pasty są dostępne w proAnimal.

Kotom nie podajemy: słodyczy, czekolady cytrusów, kości (szczególnie drobiowych), potraw ze stołu, rzeczy przyprawionych, awokado, winogrona, rodzynek, cebuli, czosnku, poru, orzechów makadamia, mleka i przetworów mlecznych, ciasta drożdżowego, ksylitolu, cukru, pestek, surowych jaj, wędlin ze sklepu, surowych ryb.

Kotom nie podajemy bez konsultacji z lekarzem weterynarii żadnych leków – większość leków przeciwbólowych zawierających w składzie paracetamol czy ibuprofen są toksyczne dla psa i mogą spowodować niewydolność wielonarządową.

Wiele roślin ozdobnych jest bardzo trująca dla kotów, dlatego zawsze przed zakupem danej rośliny, sprawdźmy czy nie jest toksyczna dla naszego pupila a jak jest to nie dopuszczajmy do kontaktu z nią (m.in. lilia, orchidea, hortensja, jemioła, diffenbachia, rododendron, gwiazda betlejemska;